Liivimaa Eriku Kroonika

10-11.03.2018 peeti Lihulas Eesti Maastikuvibu Liidu sisemeistrivõistlused ja 17-18.03.2018 Viljandis Eesti Vibuliidu sisemeistrivõistlused

EML sisemeistrivõistlused toimusid ka sel aastal Lihulas, kus oli kavas IFAA 20y ja flint. Tartu Vibuklubi värve esindas 7 meie klubikaaslast ja kõik nad tulid ka auhinnalistele kohtadele! Esikoha võitsid 4 meie klubikaaslast: Mart VMFSR, Marvin JMBHR, Rita-Anette AFBU ja Egne AFBHR vibuklassis. Hõbemedalid võitsid Kuldar AMLB, Tõnis AMBHR ja Johanna AFFSR vibuklassis.

Meie klubikaaslased uuendasid ka kahte Eesti rekordit: Egne lasi uue Eesti rekordi flindi harjutuses AFBHR ja Rita-Anette samuti flindi harjutuses AFBU vibuklassis.

Tublilt lastud ja õnnitlused kõigile osalenutele!

 

Nädal hiljem toimusid Eesti Vibuliidu meistrivõistlused Viljandis, kus lasti 2x 30 noolt 18m kauguselt ning seejärel sport- ja plokkvibude klassis ka olümpiaring. TVK oli Viljandis esindatud 11 vibulaskjaga, kes võitsid kokku 7 medalit: 4 kuld-, 2 hõbe- ja 1 pronksmedali. Kirkaimat värvi medali võitsid: Mart (sportvibu veteranid mehed), Tõnis (vaistuvibu veteranid mehed), Marvin (vaistuvibu noored poisid) ja Karoliina (pikkvibu kadetid naised). Hõbemedalid võitsid: Egne (vaistuvibu naised) ja Kuldar (pikkvibu mehed). Pronksmedali võitis Piret (vaistuvibu naised), kes edestas tema järel neljandaks tulnud Monika Mitrjaikinat lõpuks 1 punktiga! Väga tubli töö, Piret!

Kuldarile aga hakkab tasapisi tekkima „igavese teise“ aura, millest vabanemiseks tuleb ilmselt hakata tegema salatrenni!

Hästi lastud ning õnnitlused medalivõitjatele ja kõigile, kel õnnestus end ületada!

Ega’s midagi, tubli sisehooaeg on nüüd seljataga ning juba nädala pärast (14.04.2018) lastakse Potimetsal juba Klubide Karika esimene välisetapp.

Nool mättasse, lugupeetud klubikaaslased!

Tartu vibulaskjad tegid suuri tegusid Balti ja Euroopa sisemeistrivõistlustel

3-4.02.2018 toimusid Siguldas IFAA Balti sisemeistrivõistlused

Siguldas lasti alguses kaks korda IFAA 20y ja seejärel üks kord IFAA flinti. Võistlema sõitis 8 meie klubikaaslast, kellest 5 võitsid esikoha ja 1 teise koha. Esikohale tulid Egne AFBHR, Rita-Anette AFBU, Karoliina JFLB, Marvin JMBHR ja Kuldar AMLB vibuklassis. Tõnis saavutas AMBHR vibuklassis teise koha.

Väga tublilt lastud, lugupeetud klubikaaslased, ning see oli toredaks ettevalmistuseks järgnenud Euroopa sisemeistrivõistlustele Budapestis!

15-18.02.2018 toimusid Budapestis IFAA Euroopa sisemeistrivõistlused

Ka Budapestis oli võistluskavas kaks kord IFAA 20y ja finti laskmine. Tõsi, erinevalt Siguldast, lasti järjekorras 20y – flint – 20y. Tartlased olid Ungaris esindatud 7 vibulaskjaga ja meie kaasvõitlejad said nädal enne Eesti Vabariigi 100. aastapäeva hakkama tublide tegudega!

Tartusse toodi Ungarist 2 Euroopa meistritiitlit: Mart VMFSR ja Karoliina JFLB vibuklassis ning 2 pronksmedalit: Egne AFBHR ja Marvin JMBHR vibuklassis. Kõik Tartlased mahtusid oma võistlusklassides esikümnesse: Johanna AFFSR 5. koht, Marek AMLB 8. koht, Tõnis  AMBHR 10. koht.

Meie klubikaaslased lasid välja neli uut Euroopa rekordit: Egne, Karoliina ja Mart lasid oma vibuklassides uued flinti Euroopa rekordid ning ka Karoliina 3 päeva tulemus oli uus Euroopa rekord!

Väga tublilt lastud ja imetore, et Tartu vibulaskjad esindasid Eestit nii toredalt meie riigi 100. sünnipäeval!

Tänud teile nende suurte tegude eest!

PS Tore on märkida, et Tartu Vibuklubi liikmete tegevus vibuspordi arendamisel ja vibude ehitamise alal sai äramärkimist meie Presidendi poolt ning Monika ja Jaco said kutse ja au osaleda Eesti Vabariigi iseiseisvumise 100. aastapäeva tähistamise vastuvõtul!

 

20.01.2018 toimus Klubide Karika 1. etapp Tallinnas ning 27.01.2018 toimus 2. etapp Lihulas

Niisiis, 2018.a Klubide Karikas sai avapaugu ning nädalase vahega toimusid ära selle aasta karikasarja siseetapid.

Esimene võistlus toimus Tallinnas, kus lasti IFAA 20y. See võistlus läheb ajaloo annaalidesse kui võistlus, kus Kajamaa Kütid ja Sagittarius olid väljas vastavalt 45 ja 41 vibulaskjaga, mis peaks allakirjutanu teada olema esimene kord, kus kaks vibuklubi on KK etapil korraga esindatud rohkem kui 40 võistlejaga. Varasemate võistlusprotokollide kohaselt on KK etapil olnud väljas 40 või enama vibulaskjaga Sagittarius (2014 KK 2. etapp ja 2016.a KK 2. etapp).

Suur osavõtjate arv ja küllaltki väike kasutada olnud saal tähendasid seda, et registreerumiseks anti täiendav võimalus ning lasta tuli päris mitmes vahetuses. 10 meie klubikaaslast (Tiina, Meelis, Rainer, Evo, Kuldar, Marek, Ege, Maarika, Piret ja Inna) asusid soojenduslaske tegema laupäeva hommikul kell 9.00 ja enamus neist pidi väga vara ärkama, et jõuda õigeks ajaks Tallinna. Allakirjutanu väga sügav lugupidamine sellise sihikindluse ja saavutatud tulemuste eest! Läks laskmine seekord paremini või halvemini – eks asjaoludel ole alati oma sõna öelda – aga see, et te kohale läksite ja oma parima andsite, on igal juhul väga tubli tegu!

TVK oli KK1 esindatud 17 vibulaskjaga, kes võitsid 53 kohapunkti ja kokkuvõttes kolmanda koha. Esimene oli Kajamaa 145 punkti ja teine Sagittarius 107 punktiga.

Meie laskjad võitsid 4 esikohta: Egne AFBHR, Rita-Anette AFBU, Piret AFTR ja Marvin JMBHR vibuklassis. Teise koha saavutasid 4 TVK vibulaskjat: Tõnis AMBHR, Kuldar AMLB, Karoliina JFLB ja Ülle VFLB vibuklassis. Kolmanda koha võitsid 3 meie klubikaaslast: Johanna AFFSR ja Marek AMLB vibuklassis.

Piret, Maarika ja Inna lasid välja oma 20y isiklikud rekordid ning esile tahaks tõsta meie uute klubikaaslaste panust TVK tulemusse: Piret, Johanna, Maarika, Inna olid kõik väga tublid ja andsid toreda panuse TVK tulemusse!

 

Klubide Karika 2. etapp lasti 27.01.2018 Lihulas, kus distsipliiniks oli IFAA flint. See võistlus oli esimesest etapist osavõtjate arvu poolest väga erinev ning TVK saavutas 9 osaleja 24  kohapunktiga kokkuvõttes kolmanda koha. Esikoha saavutasid Kajamaa Kütid 44 kohapunktiga (17 vibulaskjat) ja teiseks tuli Sagittarius 30 kohapunktiga (19 osavõtjat).

Esikohad võitsid 3 TVK vibulaskjat: Rita-Anette AFBU, Piret AFTR ja Kuldar AMLB vibuklassis. Hõbemedalid tuli Tartusse 2: Johanna AFFSR ja Ülle VFLB vibuklassis. 3. koha saavutas Marek AMLB vibuklassis.

TVK vibulaskjad lasid välja 1 Eesti ja 1 iskliku rekordi. Piret lasi välja uue Eesti rekordi AFTR vibuklassis ja Rita-Anette parandas oma rekordit AFBU vibuklassis.

Tubli töö ja hästi lastud, lugupeetud klubikaaslased!

 

Peale KK 1. ja 2. etappi juhib sarja Kajamaa Kütid 197 kohapunktiga, teisel kohal on Sagittarius 137 ja kolmandal kohal TVK 77 kohapunktiga. See seis on saanud päris harjumuspäraseks varasematest aastatest. 2017.a oli seis peale siseetappe:  Kajamaa 203, Sagittarius 158 ja TVK 129 kohapunkti ning 2016.a: Kajamaa 212, Sagittarius 207 ja TVK 144 kohapunkti.

Nagu ütlevad klassikud multifilmides: „Seilasime, teame!“ :)

 

Sisehooaeg pole aga sellega veel lõppenud ning tulemas on veel Balti sisemeistrivõistlused, IFAA Euroopa sisemeistrivõistlused ning nii Eesti Maastikuvibu Liidu kui ka Eesti Vibuliidu sisemeistrivõistlused. Laskmist jätkub ja ennast saab veel mitut puhku proovile panna!

 

Edu ja nool mättasse! :)

14.10.2017 toimus Klubide Karika 9. etapp Kullamaal, kus lasti IFAA jahiring

Selle aasta KK sarja üheksas ja seega viimane etapp toimus Kullamaal, kus lasti IFAA jahiring. Vibulaskjaid kogunes hooaja viimasele osavõistlusele, hoolimata vihmasest ja mitte eriti soojast ilmast, üle 50. Ilm oli sellel võistlusel tõesti karm. Metsa all oli kohati pahkluuni vett, vihma sadas ja vibulaskjad pidid kogu aeg hoolitsema selle eest, et külm ei hakkaks.

Kuigi TVK seisukohast pandi klubide arvestuses asjad paika juba Potimetsal, kus Kajamaa suurendas vahet 64 kohapunktini, oli TVK ikkagi esindatud 10 vibulaskjaga. Me võitsime kokkuvõttes 32 kohapunktiga teise koha, etapi võitis Kajamaa 62 punktiga (24 vibulaskjat) ja kolmanda koha saavutasid korraldajad Lääne Vibulaskjad 19 kohapunktiga (9 osalejat).

Esikohad saavutasid Kullamaal 5 TVK vibulaskjat: Egne AFBHR, Meelis AMBHR, Rainer AMLB, Marek AMTR ja Carmel CFBBR vibuklassis. Teisele kohale tuli Caspar CMTR vibuklassis.

Kuigi ilm ei soosinud vibulaskjaid, lasi Marek sellest hoolimata välja Eesti rekordi ja Meelis lasi pikalt Eesti rekordi graafikus. Paraku jäid loodusjõud peale ja Meelisel ei õnnestunud seekord uut rekordit püstitada. Isiklikke rekordeid uuendasid Tiina ja Rainer.

Kokkuvõte 2017.a Klubide Karika tulemustest

Klubide Karika paremusjärjestus kujunes 2017 samasuguseks nagu varasematel eelmisel ja üle-eelmisel aastal: 1. Kajamaa Kütid, 2. Tartu Vibuklubi ja 3. Sagittarius.

Meie laskjatest tulid kokkuvõttes (osalesid vähemalt 6 etapil) esimese kolme sekka  11 vibulaskjat (2016 ja 2015 oli selliseid vibulaskjaid 7, 2014 – 2) ning tulemused läksid arvesse veel 5 vibulaskjal (2016 – 6 vibulaskjal ja 2015 – 5 vibulaskjal). Seega oli TVK juubeliaasta meile Klubide Karika arvestuses väga tore ja sel aastal sai medalikohale ja tulemuse kirja rohkem meie klubikaaslasi kui varem!

Klubide Karika etappidel uuendasid  TVK vibulaskjad 21 korda Eesti ja 44 korda isiklikku rekordit. Ene uuendas Eesti rekordeid 5 korda; Marek, Marvin, Carmel ja Caspar igaüks 3 korda; Egne 2 korda; Meelis ja Ülle kumbki 1 kord.

Samas muutus tunduvalt kokkuvõttes saadud medalikohtade arv. Sel aasta olid meie klubikaaslased parimad 8 vibuklassis  ja esikohale tulid  Egne AFBHR, Meelis AMBHR, Kuldar AMLB, Carmel CFBBR, Marvin CMBBR, Caspar CMTR, Karoliina JFLB ja Ene VFBHR vibuklassis. 2. koha võitsid kokkuvõttes 2 vibulaskjat: Tõnis AMBHR ja Rainer AMLB vibuklassis ja kokkuvõttes 3. koha võitis Marek AMLB vibuklassis.

Võrdluseks: 2016  võitsid meie klubikaaslased  kokkuvõttes 4 esi-, 2 teist ja 1 kolmanda koha; 2015 võitsid meie klubikaaslased kokkuvõttes 1 esi-, 3 teist ja 3 kolmandat kohta; 2014 1 esi- ja 1 teise koha.

KK etappidel osales 2017.a kokku 32 TVK vibulaskjat (2016 – 30, 2015 – 33 ja 2014 – 30 TVK vibulaskjat). 2017.a osales ühel KK etapil keskmiselt 19 vibulaskjat, kes võitsid keskmiselt 57 punkti (2016 – 15/55, 2017 – 15/52, 2014 – 10/31).

TVK juubeliaasta statistika näitab, et kokku on KK etappidel osalenud viimastel aastatel 30-33 vibulaskjat, kuid sel aastal suurenes KK etapil keskmiselt osalenud vibulaskjate arv. Võrreldes kahe eelmise aastaga oli sel aastal KK etappidel vibu pingutamas ligi 30% rohkem TVK vibulaskjaid! J See muutus tuleneb sellest, et siseetappidel lõid kaasa ka Tartu Valla Spordikooli noored ning TVK eest on hakanud maastikul kaasa laskma uued liikmed nii noorte- kui täiskasvanute klassides. Selline areng on ühe vibulaskmist edendava MTÜ jaoks imetore jõulukingitus!

Samas jätkus meie areng selles mõttes, et tõime KK etappidelt keskeltläbi rohkem punkte kui varem ja saavutasime KK kokkuvõttes veenva 2. koha: Kajamaa Kütid 604 punkti, TVK 510 punkti ja Sagittarius 287 punkti.

Samas tahaks – nagu ka eelmisel ja üle-eelmisel aastal – ikka rõhutada just seda, et meil on välja kujunenud tore ja entusiastlik seltskond, kes käib koos võistlustel ja teeb seda hea tuju ja hakkamisega! Juubeliaasta on KK sarjas olnud meile vägagi edukas nii punktide-medalite-rekordite kui ka osalejate arvu suurenemise suhtes ja selle teadmisega on tore vastu minna uuele aastale.

Lõpetuseks võib öelda – tubli töö, klubikaaslased! Nii enda soorituste kui ka noorte vibulaskjate innustamise ja kaasamise seisukohast!

Ikka parimat!

07.10.2017 toimunud Tartu Vibuklubi 15. aastapäeva tähistamine Andu Puhkekeskuses

Nagu kroonika eelmise osa lõpus öeldud, siirdus seltskond peale Räbi küla 3D raja läbimist ja muid laskmisi  Andu Puhkekeskusse klubi juubelit pidulikumalt tähistama.

 

Sõita väga pikalt vaja ei olnud ja saabumisel ootas meid ees kuum puljong ja pirukas. Saun oli kah soojaks köetud ja entusiastlikumad (laskmise ajal õhemalt riides) klubilised siirdusid kohe sauna. Saunatamine algas plaanipäraselt – et 10 inimest korraga sisse, 30 minutit kuumutamist-sulistamist ja siis tulevad järgmised – kuid see plaan puutus reaalsusega kokku peaaegu kohe, saun täitus inimestega täpselt servani ja tegevus muutus seejärel tunduvalt pikaldasemaks. Istuti, aeti juttu, käidi end kuumutamas, tiigis ja õues jahutamas ning soovijatele jätkus ikka ruumi laval ja eesruumis. Puhkekeskuse poolt oli välja pandud kääritatud jook ning Priit Vakmann oli ära teinud suure töö juubeli- ja saunaõlle pruulimisel. Sestap muutus melu tasapisi valjemaks ja rahvas elavamaks.

Saunatamise lõpetanud kogunesid puhkekeskuse saali, kus laudadele olid pandud suupisted ning seinal jooksis slaidisõu Tartu Vibuklubi/Eesti vibulaskjate tegemistest kodumaal, rahvusvahelistel võistlustel ja mujalgi. Äratundmisrõõmu jätkus nii klubiliikmetele kui meie aastapäeva tähistama tulnud külalistele. Oli väga huvitav kuulata lugusid erinevatest võistlustest, inimestest, kes seal käisid ja sündmustest, mis aset leidsid. Juba mainitud Katrin Virulale, Aare ja Aire Laurenile, Kadi Koortile, Maario Hansmanile ja Siret Saarele lisaks tulid meid tervitama ka Ülle Kell Tallinnast ning Kristi Rillo ja Ulvar Kuningas Türilt! Veelkord, suured tänud tulemast ja palju tänu TVK-le toodud kingituste-meenete eest!

Võistlusprotokollidesse vaadates on näha, et seni on tartlastel läinud  suurvõistlustel väga hästi. Esimese medali tõi Tartusse IFAA maastikuvibu Euroopa meistrivõistlustelt Tauri Salutamm juba 2003.a (pronksmedal juunioride pikkvibu klassis). Pärast seda on olnud vaid kaks aastat (2004 ja 2010) kui IFAA suurvõistlustelt ei toodud Tartusse ühtki medalit. Nüüdseks on TVK vibulaskjate arvele kogunenud 16 kuld-, 15 hõbe- ja 17 pronksmedalit IFAA EM-võistlustelt ning 7 kuld-, 6 hõbe- ja 5 pronksmedalit IFAA MM-võistlustelt.

Pilte vaadates, muljeid kuulates ning õhtusöögi ja peo käivitamist oodates, oli võimalus juttu puhuda ka vanemate klubi liikmetega. TVK ajalugu ja tulemusi vaadates on näha, et rahvas on klubis toimetanud ja tulemusi saavutanud justkui lainetena – on tuldud, hakatud järjest paremini laskma, tehtud häid tulemusi ning siis tasapisi stardiprotokollidest välja jäädud. Allakirjutanu jaoks, kes liitus TVKga alles mõned aastad tagasi, oli huvitav teada saada, miks see asi nii on. Jutuajamistes mainitud põhjused olid üsna ootuspärased: perre tulid lapsed või kasvasid nad suuremaks, tööd tuli juurde vms. Samas, vana arm ei roosteta ja oli kuulda ka seda, et mõte uuesti aktiivsemalt vibu laskma hakata on täiesti elus ning kui võimalusi tekib, siis on ikka lootust TVK vanemaid liikmeid trennis või võistlusel vibu laskmas näha.

Saunatamine sai läbi kella kaheksaks ja enne kui mindi päris piduliku osa juurde, lasti üks vägev saluut, milles pauke oli kindlasti rohkem kui 15 (mis ennustab Põlvamaa vanarahva tarkuse kohaselt klubile pikka iga) ja mis oli väga ilus!

Õhtusöögi ajal esines pika ja sügavmõttelise sõnavõtuga Priit Vakmann, kes muuhulgas  viis läbi ka päeval toimunud vibulaskmise osalejate autasustamise. Tema meetod ja parimate valiku kriteeriumid erinesid tavapärasest märkimisväärselt, sest Priidu arvates olid rohkem väärt need suhteliselt head tulemused, mis saavutati vähese harjutamise pealt kui kõige kõvemaid tulemused, mille taga oli tõsisem harjutamine. Seejärel aga toimus Priidu hindamiskriteeriumides veel üks sujuv muutus ning autasud said hoopis need, kes ise arvasid, et nad seda väärt on ja kõige kiiremini käed tõstsid. Nii läkski. Autasudeks nii maiustused kui ka Priidu pruulitud suurepärased õlled.

Õhtusöögi ajal rääkisid Anne Ohno ja Veiko Juurma pikemalt TVK sünniloost ja esimestest aastatest. Huvitavat juttu saatis slaidisõu, millelt oli näha, kus ja kuidas alguses harjutati ning mismoodi vibuüritused sel ajal välja nägid. Klubi praeguste heade harjutusvõimalustega harjunud inimesel oli päris uskumatu kuulata, kuidas alguses lasti betoonitehases mattide pihta, mille sees oli klaasvill ning õues toimus tegevus Ihaste ratsabaasis. Aga entusiasm oli suur ja tahtmine vibu lasta aitas raskustest üle saada. Abi oli ka sellest, et nooli sai tol ajal Falcost osta praegusest tunduvalt odavamalt, mistõttu neid osteti kohe palju…ja neid kulus palju. Teadmine vibulaskmise nüansside kohta tuli pikkamööda ja eelkõige läbi oma kogemuse.

Pilguheit ajalukku ütleb, et TVK on lisaks betoonitehasele ja Ihaste ratsabaasile harjutanud ka Tartu lauluava pargis, maastikurajal Raadi Mõisapargi taga, Raadi Mõisapargis paikneval vibulaskmise platsil, Raadi sõjaväelennujaama kaponiiridel oleval rajal, 3D viburadadel Räbi külas ja Potimetsas ning viburajal Lootvinas. Siselaskmist on harjutatud Tartu Tervishoiu kooli võimlas, Veeriku kooli vibusaalis ning Vastse-Kuuste kooli võimlas.

Seejärel jõudis kord uute mõõduvõtmiste kätte piduliste vahel. Kõigepealt lasti vibuga, mida iseloomustati kui „peaaegu Timberpointi vibu“ (lastevibu, millest lendasid iminapaga nooled), väike 3D võistlus. Osalesid Monika, Kuldar, Marek ja Meelis. Sihtmärgid olid vibuga proportsioonis ja paiknesid laskjast meetri-pooleteise kaugusel. Laskmisstiilid erinesid dramaatiliselt. Kuldari täppislaskmisele, mis meenutas pigem tegutsemist mänguplokkvibuga, pakkus tõsist konkurentsi Mareki stiil, kus võistleja kasutas maksimaalselt ära oma gabariite ning venis, vibu vinnas, anakonda kombel peaaegu sihtmärgini.

Võistluse võitis Kuldar, misjärel 3D laskjad valisid endale võistkonnad nimede äraarvamise mänguks. Võistluses tuli ära arvata TVK ja teise vibuklubide liikmete nimesid, millega oli toimunud imeline muutus. Näiteks allkirjutanu nimest oli seletamatul moel saanud Kärme Kinni ning ta ei tundnud isegi ennast ära.  Monika võistkond aga ei lasknud end eksitada ning arvas ära kõige rohkem nimesid (veel näiteid: Neeme – Emajõe Serena, Kuldar – Kukk Dollar, Veiko – Kuue Vormija).

Õhtu kolmandaks jõuprooviks sai Miljonimäng, kus Monika, Kuldar, Marek ja Meelis moodustasid võistkonna, kes pidi küsimustele vastama. Neil oli kasutada kolm õlekõrt: 50-50, helistada sõbrale ja küsida publiku abi. Küsimused käsitlesid vibulaskmist ja vibulaskjaid ning kaasaelamist jagus küllaga. Selles mõõduvõtus selgus, et meie klubikaaslastest on 2017 aastal uuendanud enim Eesti rekordeid Egne, et naised lasid olümpial vibu esimest korda 1904, et esimesed metsalaskmise Eesti meistrivõistlused toimusid 1991 jne. Selles mõõduvõtus jäi peale Meelis.

Kui kell hakkas lähenema keskööle ning avati kingitused, mis klubi värsked liikmed Piret, Maarika ja Jaas olid teinud Meelisele, Neemele, Monikale, Jacole, Emilyle ja klubi juhatusele, kes aitasid neil leida tee vibulaskmise juurde. Kingitustes olid muu hulgas kahtlaselt 19. sajandi XXL suuruses aluspesu meenutava välimuse- ja olemusega lapid maha kukkunud noolte puhastamiseks. Samuti anti klubile üle kupongid, mille alusel saab TVK uutelt liikmetelt küsida kokku rohkem kui 7 tunni mahus vabatahtlikku tööd.

Seejärel jagasid Tartu Vibuklubi asutajaliikmed Anne ja Veiko oma mõtteid TVK minevikust ja olevikust. Nende väga südamlikest sõnadest jäi allakirjutanule meelde eelkõige see, et TVK asutades ei mõelnud nad, et sellest saab midagi, mis on olemas ka 15 aastat hiljem, kuhu tuleb järjest uusi vibuhuvilisi ning et klubiks saanud idee vibulaskmisest Tartus elab niimoodi edasi. Kõlama jäi mõte, et toona ellu kutsutud klubi elab oma elu ja on tore näha, et seda arendatakse muudkui edasi. Seda oli väga tore kuulda ja siis vast sai teoks ka TVK 15. juubeli korraldamise tagamõte: tekkis side klubile aluse pannud, seda aastate jooksul edasi viinud ja praeguste liikmete vahel. TVK kui oluline osa Eesti vibumaastikust muutus terviklikumaks ja selle järjepidevus tugevamaks. Samuti oli tore näha, kui hea on läbisaamine TVK ja teiste vibuklubide vahel. Me võime küll kirjutada kroonikasse vägevaid lugusid võistulaskmistest, kuid tegelikult ajame me ju kõik ühte asja – edendame vibulaskmist – ja teeme seda koos.

Peale niisugust ilusat punkti juubelipeo ametlikumale osale lahkus osa TVK liikmeid ja külalisi, kuid sitkemad ja entusiastlikumad jätkasid tegevust tantsu ja saunatamisega. Pidu kestis kontrollitud andmetel lausa kella viieni hommikul ja ka Andu Puhkekeskuse rahvas olevat tantsupõrandale toodud!

Suur tänu Tartu Vibuklubi väga meeleoluka ja meeldejääva 15. aastapäeva peo eest Rainerile, Egele, Tiinale, Priit Vakmannile, Andu Puhkekeskuse rahvale ja kõigile osalistele! Suured tänud ka külalistele teistest vibuklubidest! Pikka iga, sünnipäevalaps!

 

Lõpetuseks natuke fakte TVK kohta:

TARTU VIBUKLUBI ASUTAJAD: Anne Ohno, Veiko Juurma, Kaur Mägi

TARTU VIBUKLUBI KOHT EESTI VIBUKLUBIDE ASUTAMISE JÄRJEKORRAS:

 1. Vana-Võidu Vibuklubi/Viljandi SK (06.11.1998)
 2. Järvamaa Amburite Klubi (05.03.1999)
 3. Järvakandi Vibuklubi Ilves (12.03.1999)
 4. Pärnu Vibuklubi Meelis (16.03.1999)
 5. EESTI VIBULIIT (19.04.1999)
 6. Tartu Vibuklubi (30.09.2002, äriregistris 07.10.2002)
 7. Kajamaa Spordiklubi (25.03.2003)
 8. EESTI MAASTIKUVIBU LIIT (24.04.2003)
 9. Lääne Vibulaskjad (30.09.2004)
 10. Vibuklubi Tallinna Kalev (16.05.2005)
 11. Sagittarius (31.10.2006)
 12. Mägilased (09.02.2007)
 13. Türi Vibukool (14.07.2010)
 14. Tallinna Vibukool (25.04.2012)
 15. Baltic Hunter SC (27.03.2013)
 16. Spordiklubi Sõmerpalu Välk (07.01.2014)
 17. Suure-Jaani Vibuklubi (20.11.2016)

TVK TÄISKASVANUD LIIKMEID AASTAL 2017: 45

NOORI AASTAL 2017: 5 last Vastse-Kuustes, 48 last ja noort Tartu Valla Spordikoolis

REKORDID: TVK liikmete nimel on maastikuvibu 31 täiskasvanute ning 53 laste ja noorte rekordit

IFAA EM- ja MM-VÕISTLUSTELT ENIM MEDALEID VÕITNUD

NAINE: Monika Wessels (1 EM hõbe ja 1 MM hõbe ning 1 EM pronks ja 1 MM pronks)

MEES: Mart Muhel (4 EM kulda, 3 MM kulda ja 1 EM pronks)

07.10.2917 toimus Räbi külas Tartu Vibuklubi 15. aastapäeva vibulaskmine

Juustu laskmine

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartu Vibuklubi jaoks vägagi tähelepanuväärne sündmus – meie klubi asutamisest möödus 15 aastat – ning selle sündmuse tähistamiseks korraldati Räbi küla 3D rajal väike vibuvõistlus ning hiljem ka piduõhtu Andu puhkemajas.

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada vibulaskmisest. See toimus Klubide Karika 4. etapist tuntud 3D viburajal. Priit Vakmann oli raja suurepäraselt ette valmistanud: rohi oli niidetud, märgist märki minek hästi märgistatud jne. Võistlusele saabujaid (aga alustama pidi küllalt varakult, et enne videviku saabumist kõigi laskmistega ühele poole saada) ootas soe supp, maitsev ürdisai, kuum glögi ja väike tervitusnaps.

Ja siis hakkasid rahvad saabuma. Kõigepealt laekusid TVK praegu aktiivsed laskjad ja kaugelt tulijad. Siis tulid need mehed-naised, kes alles hiljuti ja mõni aeg tagasi TVK värve esindanud ning seejärel TVK vanemad liikmed ja ka asutajad, kelle kohalolek ja lood, mis neil rääkida olid, andsid toimuvale erilise feelingu. Allakirjutanul oli päris ebatavaline tunne seista laskmise algust oodates Anne Ohno, Veiko Juurma ja Kaur Mägi kõrval, kes asutasid 15 aastat tagasi Tartu Vibuklubi.  Veiko lugu sellest, kuidas 2003.a mindi esimesele rahvusvahelisele maastikuvibu EM-võistlusele Soome ja kuidas võideti esimene medal TVK-le (ole sa meheks Tauri Salutamm!) andsid toimuvale sellise järjepidevuse varjundi, mida igapäevaselt vibu lastes ja harjutades küll ei koge ja millele eriti ei mõtlegi.

Toimuva ebatavalist atmosfääri TVK liikmete (peaaegu sünnipäevalaste!) jaoks tugevdas kindlasti ka Katrin Virula, Aare ja Aire Laureni, Kadi Koorti, Maario Hansmani ja Siret Saare tulek ja kaasa tegemine vibulaskmises. Tänud teile kõigile tulemast!

Samas oli järjepidevuse kõrval õhus tunda ka muutuste tuuli, sest Priit Vakmanni sõnul minnakse nüüdsel ajal kohe harjutusplatsile sooja tegema, aga varasemal ajal koguneti enne kokku, aeti juttu ja lasti seejärel ka mõned soojenduslasud. Seltskondlik olemine ja toimetamine on nüüdsel ajal natuke taandunud ja andnud teed tõsisemale vibulaskmisele.

Seejärel oligi aeg minna rajale. Priit tutvustas võistlust ja siis selgus üllatusega, et kavandatud ühe noole ringi asemel tuli lasta kolme noole ring, kusjuures märkides oli ainult üks laskmispunkt. Seletus sellisele formaadile oli, et vanemad tegijad, kellel pole viimasel ajal kuigi palju harjutustunde kogunenud „tahaks kah pihta saada!“  Mis siis ikka, kui pihta, siis pihta!

Kõrgematele jõududel oli laupäevane vibulaskmine ilmselt meelepärane ja ilm püsis enam-vähem kogu võistluse kestel kuiv. Seltskond oli selgelt motiveeritud saavutama kõrgeid sportlikke tulemusi, millest andsid tunnistust tuule, metsloomade ja –lindude, lennukite ja kaasvõistlejate hääli summutavad karjed „longbow!!!!!!!!!!!!!“ ja „rekurv!!!!!!!!!!!“  Lisaks oli kuni 200 m kauguselt selgelt kuulda grupi poolt parasjagu lasku sooritavale kaaslasele antavat hüva nõu. Toonus püsis kõigil kõrge ja eks tulemusedki olid korralikud! Siin nad on: http://www.vibuinfo.ee/tulemused/2017/muud/TVK15.pdf

Hästi lasid nii külalised, meie aktiivsed laskjad kui ka juubelivõistluseks vibu kätte võtnud klubilised. Viimaste tulemusi tahaks eriti ära märkida: Anne, Priit Vakmann, Taivo, Kaider, Indrek, Tauno, Kaur, Veiko ja Andres lasid kõik väga vahvalt! Esimest korda proovisid kätt määramata kaugustega 3D laskmisel Sirje ja Eero. Tore, et nende esimene maastikulaskmine toimus niisuguse sündmuse puhul!

Peale seda kui enamus gruppe metsast välja tulid, tekkis väike paus. Nimelt jäi üks grupp meie kaasvõitlejaid vihma kätte ja neid tuli oodata. Seda pausi sisustati lendavate taldrikute, mida lennutas Jaco, laskmisega. 99% laske tehti flu-flu nooltega, mis kukkusid alla siinpool horisonti, kuid üks vibusportlane põrutas kirehoos ka tavalise noolega, mis kadus pilvede alumisse kihti ja… ei olnud leitav. Kollektiivil tekkis küll idee lasta üks samasugune nool kohe järele, et vaadata, kuhu see kukub ja leida niimoodi ka esimene nool, kuid see idee ei leidnud millegipärast toetust.

Kui meie natuke vettinud kamraadid võsast väljusid, oli käes kord proovida kätt toiduainete hankimises. Suure piisoni külge kinnitati väike juust ja esimene lask tehti kuskil 65 jardi pealt. Et asja võistlejatele lihtsamaks teha, olid korraldajad markeri, kust piisonit võistluse ajal lasti, ümber tõstnud ning jälgisid seejärel surmtõsiste nägudega, kuhu nooled lendavad. Võistluse võitis Aare, kes otsustas lõpuks säästa kaasvõistlejaid edasisest närveerimisest ja lasi juustule täiesti pihta! Tubli lask!

Sellega oli TVK 15. sünnipäevapeo kehakultuuri programm ammendatud ning seltskond siirdus Andu puhkemajja arutama oma sportlikke sooritusi, võrdlema neid klubi ajalukku kirjutatud sooritustega ning koos selle kõige üle rõõmustama!

(Järgneb)

30.09.2017 toimus Klubide Karika 8. etapp Potimetsal, kus lasti IFAA 3D standardring

Selle aasta KK sarja 8. etapp toimus Potimetsal, kus lasti IFAA 2 noole ring. Paralleelselt Klubide Karika arvestusega peeti arvestust ka Liivimaa Karika sarjas, kus toimunud võistlus oli selle aasta viimaseks etapiks.

Kiitust peab jagama rajameistritele Aivarile ja Aksile, kes olid raja põhjalikult ümber korraldanud ja leidnud põnevaid kohti märkide ülespanemiseks. Võistlus oli samuti väga hästi korraldatud: sellele registreerus 98 ja osales 93 laskjat Eestist ning lisaks ka 11 vibulaskjat Lätist, kuid liikumine rajal oli üldiselt sujuv ja suuri ummikuid-ootamisi ei olnud.

Võistlus ise läheb ilmselt ajalikku kui üks suurem taplus Liivimaa ja Põhja-Eesti vibulaskjate vahel. Allakirjutanu kohmakad katsetused kroonika pidamisel ja selle käigus väljendatud arglik lootus, et TVK suudab Potimetsal vahet Kajamaaga vähendada, ilmselt innustasid kaasvõitlejaid Põhja-Eestist kohale tulema suure väega, et anda meile üks vägev ja meeldejääv lahing! :)

Kahel varasemal aastal oli Kajamaa esindatud hooaja lõpus toimuval Potimetsa etapil 12-13 vibukütiga, kuid nüüd tuli punktijahile lausa 30 Kajamaa vibulaskjat. Nende seas olid ka värske WA 3D MM-võistluste pronksmedaliomanik Steve ja MM-võistlustel seitsmendaks tulnud Inge!  TVK poolt veelkord õnnitlused neile ja ka MM-il 2. kohale tulnud Üllele väga toredate saavutuste puhul!

Meie panime välja 26 vibulaskjat, kuid pidime seekord ikkagi alla vanduma! Kajamaa võitis etapi 82 kohapunktiga, TVK oli 68 punktiga teine ning kolmandat kohta jagasid Lääne Vibulaskjad ja Virumaa Vibuklubi 18 kohapunktiga.  Enne viimast Klubide Karika etappi Kullamaal juhib Kajamaa 542 punktiga, TVK on 478 punktiga teine ja Sagittarius 275 punktiga kolmas. TVK jaoks on selline punktisumma kaheksa Klubide Karika etapi järel rekordiline – 2015. aastal oli meil 418 ja eelmisel aastal 440 kohapunkti. Oleme tublid olnud ja klubi eest hästi lasknud!

Nüüd aga meie klubikaaslaste saavutuste juurde. Potimetsal võitsid oma vibuklassis esikoha 8 meie kaasvõitlejat: Egne AFBHR, Jaas AMFSR, Kuldar AMLB, Marek AMTR, Carmel CFBBR, Marvin CMBBR, Karoliina JFLB ja Ene VFBHR vibuklassis. Teiseks tulid Tõnis AMBHR ja Rainer AMLB vibuklassis. Kolmanda koha võitsid Jaco AMLB, Caspar CMTR, Ülle VFLB ja Neeme AMLB vibuklassis. Kokku 14 medalikohta koduetapilt – pole paha!

Eesti rekordeid uuendasid Marek, Carmel ja Ene. Isiklikke rekordeid parandasid Tiina, Priit, Kuldar, Jaas ja Karoliina.

Siinkohal võikski KK 8 peatükile meie klubi kuulsusrikaste tegemiste kroonikas punkti panna, kuid seda on veel vara teha, sest suurt tänu tuleb kindlasti avaldada Emilyle, kes on aidanud leida tee vibu juurde ja õpetanud laskma Mattiase, Jaasi, Maarika ja Pireti. Jaas, Maarika ja Piret on astunud ka klubisse ning Jaas sai Potimetsal oma esimese Klubide Karika  võistluskogemuse ja tõi klubile esimese punkti! Ega’s midagi – tere tulemast klubisse, nool mättasse ja olgu vibulaskmine teile ikka mõnusaks harrastuseks!

26.08.2017 toimus Klubide Karika 7. etapp Vohnjas, kus lasti IFAA maastikuringi

Selle aasta KK sarja 7. etapp toimus Vohnjal, kus (nagu ka Lootvinal) oli üles pandud 14 märgiga rada, mida läbiti kaks korda. Raja püstitamisel olid korraldajad püüdnud teha seda võimalikult huvitavaks ja pannud ühe laskekoha ka näiteks keldri katusele. Võistlusele eelnes ja koheselt ka järgnes tugev vihm, kuid võitluse ajal halastasid kõrgemad jõud vibulaskjatele!

TVK vibulaskjatel läks võistlus hästi: klubide arvestuses saavutati tubli teine koht (49 kohapunkti ja 15 vibulaskjat) Kajamaa järel (52 kohapunkti ja 24 vibulaskjat) ning Sagittariuse ees (27 kohapunkti ja 12 vibulaskjat). Vahe Kajamaaga kasvas vaid 3 punkti ja see on hea seis Potimetsa koduetapile vastu minna!

Esikohti langes TVK vibulaskjate arvele 5: Egne oli võidukas AFBHR, Meelis AMBHR, Marek AMTR, Carmel CFBBR ja Karoliina JFLB vibuklassis. Teiseks tuli Monika AFLB, Kuldar AMLB ja Caspar CMTR vibuklassis. Kolmandaks tuli Jaco AMLB vibuklassis.

Eesti rekordeid uuendasid seekord Egne ja Marek. Isiklikke rekordeid uuendasid Tiina ja Maarja.

Klubide üldine punktiseis KK-sarjas näeb peale 7. etappi jätkuvalt huvitav välja. Varem olid asjad selleks hetkeks juba üsna selged. 2015 ja 2016 jäi TVK Kajamaast maha vastavalt 110 ja 80 punktiga ning edestas Sagittariust vastavalt 94 ja 119 punktiga. Sel aastal oleme me Kajamaast peale KK7 maas 50 punktiga ja edestame Sagittariust 151 punktiga ning KK8 Potimetsal sel nädalavahetusel on meie jaoks ju koduetapp. Peale seda jääb veel lasta KK9 jahiring 14.10.2017 Kullamaal. Kui me teeme oma parima, et panna koduetapi eelis maksma, siis peaks meil olema jätkuvalt võimalik Kajamaale veelgi lähmale jõuda!

Seepärast nool mättasse, lugupeetud kaasvõitlejad ja usinasti Liivimaa au ja kuulsuse eest võistlema!

31.07 – 05.08.2017 toimusid Hohegeissis, Saksamaal maastikuvibu Euroopa meistrivõistlused

Võistlustel lasti traditsiooniliselt 2 korda IFAA maastiku- ja jahiringi ning üks kord loomaringi. TVKst sõitsid Saksamaale Monika ja Jaco, Meelis, Kuldar, Marek ja Mart ning nad kõik võitsid medalid! Kokku võideti 9 medalit, millest 3 olid kuldset karva, 4 hõbedased ja 2 olid pronksid. Neli medalit olid individuaalsed ja 5 võistkondlikud.

Individuaalsed medalid võitsid Monika AFLB, Meelis AMBHR, Kuldar AMLB ja Mart VMFSR vibuklassis. Meelis võitis kulla, Kuldar hõbeda ning Monika ja Mart pronksid. Seejuures lasi Meelis 3 päeval 5st oma vibuklassi päeva parima tulemuse ja Mart jagas päeva parimat tulemust ühel korral.

Võistkondlikult said pikkvibu klassis kaela kuldmedalid Marek, Kuldar ja Ülle Kell (Kajamaa) ning hõbemedalid Monika, Jaco ja Inge Sirkel-Suviste (Kajamaa). Rekurv jahivibude klassis võitis Meelis hõbemedali koos Aare Laureni (Läänemaa) ja Jaan Rösleriga (Viljandi).

Vägev tulemus, lugupeetud klubikaaslased! Meie õnnitlused ja parimad soovid kõigile!
Olete väga tublid ja tore on nii suurtest tegudest kirjutada!

14-16.07.2017 toimusid Kajamaal maastikuvibu Eesti lahtised meistrivõistlused (Estonian Open 2017)

Selle aasta Estonian Open kujunes mitmes suhtes tähelepanuväärseks. Rekordiline oli osalejate üldarv – 122, kuid sellest hoolimata suutsid TVK vibulaskjad võita kokku 9 medalit, uuendada 6 Eesti ja 17 isiklikku rekordit. Võrdluseks: möödunud aastal võideti 7 medalit, uuendati 3 Eesti ja 11 isiklikku rekordit.

Kõige kirkamad medalid võitis Egne AFBHR, Rita AFBU, Meelis AMBHR, Kuldar AMLB, Carmel CFBBR, Caspar CMTR vibuklassis. Hõbemedali võitis Marek AMLB vibuklassis ning pronksmedalid Monika AFLB ja Ülle VFLB vibuklassis.

Eesti rekordeid uuendasid Egne maastikuringis, Rita-Anette looma-, maastiku- ja jahiringis, Kuldar maastikuringis ning Caspar loomaringis. Kuldari lastud tulemus – 385 punkti – kuulub maailma tippklassi ning ületab kehtiva AMLB maastikuringi maailmarekordi (välja lastud austraallase Deeksi poolt 2006.a) 2 punktiga. Kehtiva maailmarekordi enda kätte saamiseks tuleb Kuldaril kehtiv rekord ületada kas IFAA Euroopa või maailmameistrivõistlustel.

Isiklikke rekordeid parandasid Egne jahiringis, Monika maastiku- ja jahiringis, Meelis looma- ja jahiringis, Kuldar looma- ja jahiringis, Jaco loomaringis, Evo maastiku- ja jahiringis, Carmel loomaringis, Maarja looma-, maastiku- ja jahiringis ning Ülle looma-, maastiku- ja jahiringis.

Tore on märkida, et Estonian Openil osales väljaspool arvestust ka TVK värskeim liige Jekaterina Kornilitsina, kes lasi võistluse kaasa lühematelt distantsidelt. Kindlasti andis see laskmine ettekujutuse sellest, mida maastikuvibuvõistlused endast kujutavad.

Estonian Open näitas, et TVK laskjad on heas hoos ning tehtud on tõsine töö esmaspäeval, 31.07.2017, Saksamaal, Hohegeissis algavateks IFAA maastikuvibu EM-võistlusteks. Meie klubikaaslased on juba võistluspaigas ja nüüd pole muud kui pöidlad pihku ja parimad soovid Saksamaa poole teele!